Popularne artykuły

Olsztynek będzie miał szkołę muzyczną

2012-02-29 21:49:22

Od 1 września Powiatowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach będzie miała swoją filię w Olsztynku. Na początek w olsztyneckiej filii rozwijać talent muzyczny będzie prawie 50 uczniów, choć chętnych było trzy razy więcej! To efekt inicjatywy władz Powiatu i zaangażowania władz Olsztynka.

Olsztynek będzie miał szkołę muzyczną

Autor: Materiał prasowy powiatu olsztyńskiego

Na przekór wszelkim trendom demograficznym, które wymuszają decyzje o likwidacjach i wygaszaniu szkół Powiatowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach rozrasta się, a chętnych jest dużo więcej niż miejsc.

- Wpłynęło do nas ponad 150 ankiet od rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci uczęszczały do szkoły muzycznej - informuje Janusz Ciepliński, dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. – A to nie koniec, bo ankiety wciąż spływają. Pierwotnie w Olsztynku miał powstać jeden oddział dla 16 uczniów, ale z racji tak dużego zainteresowania uruchomimy trzy oddziały po 16 osób.

Filia PSM w Dywitach powstanie, bo władze Olsztynka wykazały się najszybszym refleksem i wolą działania spośród trzech samorządów, do których wpłynął wniosek z propozycją utworzenia zamiejscowej placówki.

- Burmistrz Olsztynka od razu zareagował na nasze pismo - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - To wspaniała wiadomość, że dzieci i młodzież z mniejszych ośrodków będzie mogła realizować swoje pasje i rozwijać się w miejscu zamieszkania bez konieczności uciążliwych dojazdów.

Samorząd Biskupca, który nieco później wyraził zainteresowanie uruchomieniem filii szkoły muzycznej musi poczekać na otworzenie muzycznej placówki.

- Realnym terminem jest wrzesień 2013 roku – mówi Janusz Ciepliński.

Starosta podkreśla, że powiat robi się coraz bardziej muzykalny. Szkoła w Dywitach przez krótki okres działania rozwinęła się znakomicie.

- Uczniowie robią szybkie postępy, a szkoła zorganizowała ogólnopolski konkurs "Muzyk Pierwsza Klasa", w którym wzięli udział młodzi artyści z kilku województw – mówi starosta Mirosław Pampuch.

Jak mówi Janusz Ciepliński od września tego roku w obydwu szkołach powiatowych będzie się kształcić ponad 200 uczniów.

Siedzibą szkoły muzycznej w Olsztynku będzie Gimnazjum im. Noblistów Polskich.

- Szkoła jest znakomicie wyposażona i ma salę koncertową, czego brakuje jeszcze w Dywitach – podkreśla Monika Wadowska, sekretarz gminy Olsztynek.

Zajęcia odbywać się będą wyłącznie po południu, nie kolidując z nauką w szkole podstawowej czy gimnazjalnej. Nauka w szkole będzie bezpłatna, a rodzice będą musieli kupić instrument dla swoich dzieci.

- Absolutną nowością będzie klasa perkusji - informuje Janusz Ciepliński.

Możliwość nauki w filii szkoły muzycznej w Olsztynku będą mieli uzdolnieni uczniowie w wieku od 5 do 16 lat. Nauka w szkole w zależności od wieku dziecka potrwa od 4 do 6 lat. W klasie pierwszej uczniowie będą się uczyć cztery godziny lekcyjne w tygodniu, u starszych liczba godzin się zwiększy. W szkole będą uczyć wyłącznie profesjonalni muzycy.

- Udało mi się przekonać do pracy w Olsztynku młodych nauczycieli z Poznania i Gdańska – mówi Janusz Ciepliński.

Nabór i egzaminy do filii w Olsztynku odbędą się na przełomie maja i czerwca. Z kolei już za miesiąc 31 marca w sali koncertowej gimnazjum Noblistów odbędzie się koncert promocyjny szkoły i spotkanie informacyjne z rodzicami. Edukację muzyczną od września do końca grudnia 2012 roku sfinansuje gmina Olsztynek, a potem koszty utrzymania pokryje subwencja Ministerstwa Kultury.

źródło: informacja prasowa powiatu olsztyńskiego

Komentarze 2 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. młoda z Olsztynka #601029 | 83.24.*.* 15-03-2012 23:13

    Jestem bardzo podekscytowana tą wiadomością. Już nie mogę sie doczekać, doprawdy mamy wspaniałe gimnazjum ;) ~gimnazjalistka

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. No, no #582292 | 88.156.*.* 02-03-2012 09:50

    To jakiś ewenement ta szkoła. Gratulacje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz