Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Patriotyzm to nie tylko smutek i powaga

2019-09-10 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-12 10:20:16)
Obchody 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się na cmentarzu w Sudwie

Obchody 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się na cmentarzu w Sudwie

Autor zdjęcia: UM Olsztynek

W miasteczkach Cittaslow święta narodowe świętuje się w sposób bardzo uroczysty. – Chcemy, by w ten sposób młodzi mieszkańcy pamiętali o swojej historii – mówi Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka.

- W tym roku obchody 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się na cmentarzu w Sudwie. Święta narodowe w miasteczkach Cittaslow mają zawsze wyjątkową oprawę?


- Na pewno tak, choć w tym przypadku mogę wypowiadać się wyłącznie w imieniu Olsztynka. Chcieliśmy stworzyć taki obraz historyczny tej uroczystości, który trafiłby do świadomości młodych, ale również dorosłych mieszkańców naszego miasta. Nie bez powodu więc również 80 rocznica, ważna data w naszej historii, powinna być uhonorowana w szczególny sposób. Także ważne jest miejsce obchodów – cmentarz w Sudwie, gdzie pochowano zmarłych jeńców obozu Stalag IB Hohenstein. Byli to jeńcy wojenni kilku narodowości, w tym Polacy, Rosjanie, Włosi, Francuzi. W obozie zmarło 55 tys. osób. Organizując tego typu uroczystości chodzi nam o to, by zachowana była pamięć o tym, jak ważne jest to miejsce i dlaczego nie możemy o nim zapomnieć. Musimy pokazać młodym ludziom, do czego doprowadzają konflikty i wojny.

- W Olsztynku równie uroczyście obchodzi się rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, czyli 11 listopada.


- Tak, chociaż to święto ma już zupełnie inny charakter. Zawsze dążyłem do tego, by obchody 11 listopada miały nie tylko charakter historyczny, ale były również okazją do integracji mieszkańców naszego miasta. Uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości to wyraz naszego patriotyzmu, ale chcę, zachęcić do postrzegania patriotyzmu w inny sposób. Bo patriotyzm to nie tylko smutek i powaga. Zamiast smutnych pieśni patriotycznych, możemy śpiewać również te radosne. Barwne uroczystości są również bardziej atrakcyjne dla mieszkańców. Podobnie kultywujemy również rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja, kolejną ważną datę w historii Polski.

- Święta Narodowe mają również ważny wymiar edukacyjny.


- Ależ oczywiście. To nie jest tylko okazja do świętowania. Jednocześnie podkreślamy podniosły charakter tego święta. O tym, że w Olsztynku – miasteczku Cittaslow udaje się nam połączyć rolę patriotyczną i edukacyjną święta mogą świadczyć pozytywne opinie. Po obchodach 80-rocznicy wybuchu II wojny światowej powiedziałem, że to święto jest ważne nie tylko dla nas, żeby pamiętać. To my musimy pokazać młodzieży, że przeszłość jest ważna i przypominać o tych wydarzeniach. Cieszy, że możemy liczyć na udział młodzieży w uroczystościach.

- O czym można było przekonać się w czasie obchodów w Sudwie. W uroczystościach wzięli udział harcerze, uczniowie olsztyneckich szkół.


- Tego rodzaju rocznice są również po to, by przekazywać młodzieży postawy patriotyczne. By poczuli, że są częścią wspólnoty narodowej.

- Czy nie jest tak, ze w miasteczkach Cittaslow, które mają swoją określoną filozofię, łatwiej jest ukształtować poczucie wspólnoty?


- Może posłużę się przykładem z ubiegłego roku. Wtedy to, jeszcze jako kandydat na burmistrza Olsztynka, zorganizowaliśmy krótkie spotkanie z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uważałem, że to ważne, szczególnie, że wśród naszej społeczności mamy żyjących jeszcze powstańców. W spotkaniu wzięło wówczas udział około trzydzieści osób. W tym roku odbyło się po raz kolejny. Tym razem wzięło w nim około trzysta osób. Zatrzymywali się przechodnie, który dołączali do nas. Oczywiście był z nami bardzo wzruszony pan Zygmunt, który brał udział w Powstaniu. Po uroczystym złożeniu kwiatów przy pomniku Orła Białego obiecał nam, że będzie z nami również w przyszłym roku. A ma już 94 lata. I mówił, że słowa dotrzyma. Widać też, że ludzie chętnie przychodzą na tego rodzaju wydarzenia. Oczywiście uroczystości zwykle są podzielone na kilka części , ale wielu mieszkańców jest z nami od początku do końca.

- W ten sposób buduje się wspólnotę ludzi, która jest również bardziej związana z miejscem swojego zamieszkania, czyli z Olsztynkiem.

- Jak najbardziej, choć chciałbym zwrócić uwagę również na inne zjawisko. Młodzież uczestnicząc w obchodach uczy się, że w trakcie obowiązują określone zasady, do których muszą się dostosować. Kiedy zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego trzeba było zobaczyć te dzieciaki wyprostowane jak struna, które w trakcie wykonywania hymnu nawet nie drgnęły. To tylko świadczy o tym, że mają już wiedzę, jak ważne są takie uroczystości, potrafią zdobyć się na refleksję.

- To też bardzo wzruszające chwile, które są nagrodą dla tych osób, które organizują te wydarzenia.


- Powoli również w uroczystości angażują się też różne organizacje, które chętnie odpowiadają na zaproszenie. W obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej aktywnie uczestniczyło wiele organizacji, zakładów pracy i stowarzyszeń.

- Jakie uroczystości planujecie teraz w Olsztynku?


- Oczywiście będzie to 11 listopada, który również będzie nie pomnikową akademią, a świętem wszystkim mieszkańców. Był rok, kiedy na obchody zaprosiliśmy kabareciarza. Na zakończenie uroczystości. Oczywiście trafili się oponenci, którzy skrytykowali ten pomysł, ale młodzież była zachwycona. Podsumowali, że przecież obchody Święta Niepodległości nie muszą być celebrowane w smutny sposób. Takie uroczystości, szczególnie jak 11 listopada, mogą również dostarczyć trochę radości. Współczesny patriotyzm to okazja, by wyrazić naszą radość z narodowego święta. A także pokazać, że dziś patriotyzm to troską o swoją małą ojczyznę. Co jest zbieżne z ideą miast Cittaslow.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages