Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Mieszkańcy nie chcą fermy drobiu

2019-02-22 10:10:28 (ost. akt: 2019-02-22 10:15:14)

Autor zdjęcia: Pixabay

Między Mielnem w gminie Grunwald a Pawłowem w gminie Olsztynek ma powstać ogromna ferma drobiu dla ponad miliona kur. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy, którzy mówią: „Tak łatwo się nie poddamy”. Odbyły się już dwa spotkania.

Mam nadzieję, że do realizacji tej inwestycji nie dojdzie. To byłaby decyzja, za którą zapłaciliby wszyscy mieszkańcy i która zrujnowałaby nasze zdrowie — alarmuje nas czytelniczka. Mieszkańcy gminy Grunwald deklarują, że zrobią wszystko, aby nie doszło do budowy fermy drobiu dla ponad miliona kur. Inwestycja jest na etapie wydania decyzji środowiskowej.

— W tej chwili postępowanie w tej sprawie jest zawieszone, ponieważ zmarła jedna z osób, która była stroną postępowania — mówi Adam Szczepkowski, wójt gminy Grunwald. — W trakcie ustalania są sprawy spadkowe. Wszystko więc zależy od tego, ile czasu te sprawy zajmą w sądach. Na to jednak nie mamy wpływu.

Gmina przystąpiła też do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren planowanej inwestycji. Zostanie zatwierdzony najprawdopodobniej w czerwcu.

— To zbyt piękna okolica, by właśnie w tym miejscu tworzyć tak uciążliwą środowiskowo inwestycję. Tym bardziej że takich rozwiązań nie ma w naszej gminie — dodaje wójt gminy Grunwald.

Odbyły się już dwa spotkania z mieszkańcami okolicznych wsi — w gminach Grunwald i Olsztynek. Spotkaniom towarzyszyła burzliwa dyskusja. Wszyscy opowiedzieli się przeciwko inwestycji.

— To inwestycja, która dotyczy również naszej gminy, bo miejsce inwestycji wyznaczono na tyle nietypowo, że dotyczy dwóch gmin — mówi Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka. — Tak naprawdę mieści się bliżej Pawłowa niż Mielna. Jej powstanie dotyczy więc mieszkańców wielu okolicznych miejscowości. I choć powstanie w gminie Grunwald, to oddziaływanie będzie również na osoby, które prowadzą działalność w naszej gminie.

A trzeba podkreślić, że w tej okolicy mieści się dużo ośrodków agroturystycznych i miejsc wypoczynku, do których latem zjeżdża wielu turystów z Polski. — Tutaj ma powstać kurnik, a to przecież teren wypoczynkowy — dodaje Mirosław Stegienko. — Unikalne przyrodniczo jezioro Mielno mieści się w odległości zaledwie 600 metrów od tej fermy.

— Ludzie mieszkają tutaj od lat, zainwestowali w to miejsce, a taka ferma spowoduje, że nie będzie miejsca do życia — uważa Mirosław Stegienko. — Mimo że raporty wskazują, że nie będzie to aż tak uciążliwe, to jednak ilość amoniaku i kurzu oraz wiele innych składników będzie tragiczna. Na pewno nieporównywalna z kurnikiem, w którym jest 1500 kur.

Jeśli mówimy o milionie sztuk, to mówimy o fabryce mięsa. Tego mieszkańcy się boją.

Byłem na zebraniu w Pawłowie. Przyszło dużo osób, które martwią się, co stanie się z miejscem ich zamieszkania.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #2687562 | 83.9.*.* 25 lut 2019 06:13

  A gdzie sa...ekolodzy :D nie bylo rozkazu z UE?:D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2687441 | 195.136.*.* 24 lut 2019 18:37

  tam nie ma nawet komunikacji : Dąbrówno,Grunwald ,Gardyny ,Szkotowo,Kownaki.Może program PIS połączenia autobusowe coś zmieni ,bo za PSL PO tylko likwidowali,a miejsca pracy potrzebne bo na komunikacje ludzie liczyć nie mogą dotychczas.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. truciciel srodowiska #2686897 | 31.212.*.* 23 lut 2019 12:39

  Zbudować taką fabrykę kur, koło tego, co wydaje pozwolenia na takie kombinaty trujące środowisko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. www #2686863 | 83.9.*.* 23 lut 2019 11:43

  Fermy nie chcą, a żreć się chce ;-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pytok #2686816 | 213.76.*.* 23 lut 2019 10:25

   Dlaczego w artykule nie ma słowa o ludziach, którzy chcą zamienić życie tysiącom innych w koszmar?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages