Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Metropolita warmiński uhonorował katechetki z Olsztynka

2018-12-04 20:20:00 (ost. akt: 2018-12-04 20:58:30)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

W dniu św. Andrzeja Apostoła cztery osoby otrzymały medale Prodesse Auso. Jest on przyznawany przez arcybiskupa w uznaniu postawy moralnej.

Uroczystość odbyła się w katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Liturgii upamiętniającej św. Andrzeja Apostoła, jednego z patronów archidiecezji warmińskiej, przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Przypomnijmy, że św. Andrzej był bratem św. Piotra i męczennikiem. Jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum. Zginął na krzyżu w kształcie litery X.

Na zakończenie uroczystości czterem osobom zasłużonym dla archidiecezji warmińskiej wręczono medale Prodesse Auso. Zwrot ten odnosi się do osób, które odważyły się czynić dobro. W tym roku medale otrzymały katechetki Bożena Stegienko i Barbara Wasieczko z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku za ponad 30-letnią pracę.

Wyróżnieni zostali także Andrzej Chmielnicki z parafii św. Katarzyny w Braniewie za ponad 40-letnią pracę na rzecz Kościoła w archidiecezji warmińskiej oraz Jerzy Ciecierski z parafii Świętej Rodziny w Żelaznej Górze za 25-letnie zaangażowanie i ofiarność.

Przypomnijmy, że medal Prodesse Auso został ustanowiony dekretem arcybiskupa metropolity warmińskiego 30 listopada 2003 roku. Przyznaje się go w uznaniu postawy moralnej i społecznej oraz za zaangażowanie na rzecz ewangelizacji, kultury chrześcijańskiej, obrony życia poczętego, sztuki i zabytków sakralnych, dobroczynności, edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz praw człowieka.


Na awersie medalu znajduje się wizerunek św. Andrzeja i napis „Prodesse Auso”, a na rewersie baranek — herb archidiecezji warmińskiej oraz słowa „Sancta Warmia”, czyli Święta Warmia.


Ewa Mazgal

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages