Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Kolejny przypadek odry? Tym razem jest podejrzenie w zakładzie pracy w Olsztynku

2018-01-18 08:56:52 (ost. akt: 2018-01-18 09:21:04)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Dotarła do nas informacja o kolejnym przypadku zachorowania na odrę na Warmii i Mazurach. Tym razem podejrzenie dotyczy pracownika dużego zakładu pracy w Olsztynku.

Zobacz także: Epidemia odry wśród pracowników Morlin? Sanepid bada sytuację Epidemia odry wśród pracowników Morlin? Sanepid bada sytuację Pierwsze zgłoszenia o zakaźnej chorobie wśród pracowników pojawiły się kilka dni temu. Bardzo możliwe, że teraz szczepienia ochronne obejmą nawet 700 osób....
— Podejrzenie odry dotyczy obywatela Ukrainy zatrudnionego w zakładzie pracy w Olsztynku — informuje mgr Małgorzata Dobrzańska, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji-Epidemiologicznej w Olsztynie. — Będziemy robili badania krwi tego pracownika w kierunku indentyfikacji przeciwciał odry. Jednak krew zostanie pobrana dopiero w poniedziałek, ponieważ musi upłynąć odpowiedni czas od wystąpienia objawów choroby, zanim przeciwciała pojawią się we krwi. W przyszłym tygodniu będziemy wiedzieli więc, czy na pewno jest to przypadek odry — dodaje.

Przypomnijmy, że kilka dni temu przypadki zakażenia na odrę zgłosili do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lekarze z Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie. Jak się dowiedzieliśmy, kilka osób trafiło na oddział zakaźny szpitala, jedna do Elbląga.


Wszyscy to zatrudnieni w zakładach mięsnych w Morlinach obywatele Ukrainy.

Odra jest choroba zakaźną wywoływaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Rozpoczyna się wystąpieniem nietypowych objawów: wysoka temperatura, kaszel, katar, co zazwyczaj jest mylnie rozpoznawane jako przeziębienie. Po 2-3 dniach pojawia się wysypka na skórze twarzy i szyi, która stopniowo rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po 5-6 dniach w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.

Podejrzenie lub zachorowanie na odrę powinno być zgłaszane przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien wypełnić obowiązujący formularz zgłoszenia zachorowania na chorobę zakaźną i przesłać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która z kolei przekazuje go do Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Równocześnie należy przesłać materiały kliniczne w celu przeprowadzenia badania laboratoryjnego potwierdzającego lub wykluczającego zachorowanie na odrę oraz izolacji wirusa odry.

Istnieje skuteczny środek zapobiegawczy w postaci bezpiecznej szczepionki przeciwko odrze.

ez
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa #2424080 | 212.160.*.* 23 sty 2018 09:54

  Odra, też mi choroba. W latach 70 wszystkie niemowlaki przechodziły ją jeszcze w szpitalu, a teraz robią tej wysypce reklamę, jakby to co najmniej dżuma była.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. strach coś jeść #2421191 | 37.47.*.* 19 sty 2018 09:12

  -NIE - KUPUJĘ Z MORLIN

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ułan #2421057 | 82.139.*.* 18 sty 2018 23:37

  Czy lewaccy zwolennicy mieszania ras i kultur, zapłacą teraz za leczenie Polaków, których zarazi odrą obca horda? Czy też może PO lewacku będą unikać odPOwiedzialności?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mniam #2420905 | 188.146.*.* 18 sty 2018 18:41

   Idealne parówki dla antyszczepionkowców.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. nol_z_passeratdi #2420806 | 89.228.*.* 18 sty 2018 16:41

    Nie kupie już nic z Morlin bo się zarażę Odrą drogą kropelkową ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (47)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages