Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Nowy obiekt w skansenie w Olsztynku. To chałupa, która pochodzi z XIX wieku

2017-07-23 15:00:15 (ost. akt: 2017-07-22 23:33:54)
Chałupa w olsztyneckim skansenie pochodzi z połowy XIX wieku ze wsi Królewo

Chałupa w olsztyneckim skansenie pochodzi z połowy XIX wieku ze wsi Królewo

Autor zdjęcia: arch. skansenu

W Parku Etnograficznym można zwiedzać nowy obiekt. Jest to zagroda z chałupą ze wsi Królewo pod Morągiem. Chałupa to przykład budownictwa holenderskiego.

Otwarcie zagrody z chałupą było bardzo uroczyste. — Chałupa pochodzi z połowy XIX wieku i jest oryginalna — mówi Ewa Wrochna dyrektor Parku Etnograficznego w Olsztynku. — Tak zwana wystawka podcieniowa jest charakterystyczna dla budynków wznoszonych przez Holendrów, którzy osiedlali się w zachodniej części naszym regionu.

Byli to mennonnici, którzy wskutek prześladowań opuścili w połowie XVI wieku Holandię i szukali nowego miejsca. Do chałupy z Królewa dołączono kopię zagrody, przylegającej do domu.

— Podczas otwarcia naszego nowego obiektu pokazaliśmy gościom tradycyjną ceremonię złożenia dokumentu założycielskiego — wspomina Ewa Wrochna. — W tubie znalazł się list do przyszłych pokoleń, numer „Gazety Olsztyńskiej” z 14 lipca, monety oraz zdjęcie budynku z miejsca, gdzie znajdował się poprzednio.

Tuba została wmurowana w ścianę budynku. Otwarcie chałupy było też okazją do prezentacji obrzędów zasiedlania nowych domów na Warmii czy Mazurach.
— Kiedyś ludzie byli przesądni i wierzyli, że pierwszą osobę, która przekroczy próg, spotka coś złego — opowiada Wrochna. — Dlatego, by przebłagać zły los, zakopywali pod progiem zabite zwierzę. Później wystarczyło już wrzucenie do nowego domu jako pierwszego psa, kota albo kury. Złe moce oswajała też gospodyni, która wrzucała przez próg miotłę. Wierzono także w cudowną moc przybitej przy progu znalezionej podkowy. Na katolickiej Warmii do domu wnoszono krzyż, święte obrazy, zioła, stół i krzesła oraz bochenek chleba, by go nigdy nie zabrakło. Zagroda, zgodnie z warmińskim zwyczajem, została poświęcona.
MZG
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. omnnr #2744553 | 37.47.*.* 9 cze 2019 13:30

  Ile jeszcze jest zapuszczonych ładnych domów, często nie tylko ceglanych ale i drewnianych pokazuje wystawa na koniec zwiedzania skansenu w Olsztynku. Ratujmy je czasem adaptując na dom czy knajpę. Folwarki, domy, chałupy widzę np. w Kaletce , Marcinkowie, gm. Świętajno. Piękna chałupa podcieniowa jest m.in w Nidzie przy drodze z Rucianego. Rzadka niezwykłe, bo z podcieniem szczytowym. Przykre, ze w Polsce brak inicjatywy szerszej by ratować stare budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe. Zabezpieczenie pokostem i naprawy np. dachu to nie tak duża fatyga a ratuje stary dom. Za to chaos i wypieranie tandetnej nowej architektury w Polsce jest brzydkie...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Poldek #2295310 | 46.182.*.* 26 lip 2017 07:33

  "Mennonici", nie "mennonnici". Poprawcie !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jis #2293698 | 83.6.*.* 24 lip 2017 00:13

  Jak to holenderskiego?? A dlaczego nie polskiego?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ibis0 #2293633 | 31.1.*.* 23 lip 2017 22:28

   Już jedna podobna chałupa tam była.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Władek #2293582 | 83.25.*.* 23 lip 2017 21:11

   Na pewno ten dom jest z Królewa,a nie z Kalnika?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages