środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Wichura powaliła drzewo na dach zabytkowego kościoła w Orzechowie [zdjęcia i film]

2017-07-14 08:39:57 (ost. akt: 2017-07-14 09:58:32)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Silne podmuchy wiatru złamały drzewo rosnące przy kościele w Orzechowie. Obłamany konar spadł na dach świątynni i konieczna była pomoc strażaków.

Orzechowo. Wichura powaliła drzewo na dach kościoła parafialnego-rzymsko-katolickiego p/w św.Jana Chrzciciela. Na pomoc ruszyli strażacy, którzy musieli użyć dźwigu. Konar zalegający na drzewie musiał być wycinany kawałek po kawałku, wszystko po to, aby nie uszkodzić dachu kościoła. Akcja trwała do późnego wieczora.

Świątynię zbudowano w 1910 r. z inicjatywy ks. Proboszcza Kierszpowskiego. Kościół uważany jest za jeden z najpiękniejszych na terenie gminy Olsztynek. Dzięki ciężkiej pracy strażaków dach ocalał.

Kościół położony jest w Orzechowie. Miejscowości, która wyludniła się niemal kompletnie wskutek aktywnej działalności pobliskiego ośrodka rządowego w Łańsku. Taka była wtedy polityka: wioski w okolicach ośrodka wyludnić i przyłączyć do "łańskiego imperium" jak niekiedy nazywano ten ośrodek. Mieszkańcom proponowano inne miejsca, a niektórych kuszono możliwością wyjazdu na stałe do Niemiec. Wielu skorzystało, m.in. z Plusk, Rybaków, Kurek, a także nieco dalej położonej Starej Kaletki.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2287036 | 83.9.*.* 15 lip 2017 16:45

  Gierek sprzedał mieszkańców do Niemiec jak niewolników za gotówkę. Jednak zrobiono to podstępem na wzór wysiedlania mieszkańców Opoczna wyznania mojzeszowego przez Niemców w 1943 roku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Hahaha #2286893 | 83.9.*.* 15 lip 2017 12:28

   "Mieszkańcom proponowano inne miejsca, a niektórych kuszono możliwością wyjazdu na stałe do Niemiec". Po pierwsze - dlaczego akurat do Niemiec? Bo sobie i Warmiacy i Niemcy bardzo szybko przypomnieli, że mają niemieckie obywatlestwo po drugie wcale nic nie chcieli mieć wspólnego z przesiedleńcami zza Buga i kongresówki, z różnymi kurpsiami i szabrownikami! Wbrew temu co próbowano im wbijać do głowy wcale nie byli Polakami i pokazali to nogami. Po drugie to "proponowano" i "kuszono" wyglądało tak, że dostawało się kilka godzin na spakowanie i won. Tym bardziej jak jakieś gospodarstwo było nad wodą albo się komuś spodobało. Dziś potomkowie tych którzy wypędzali pasą w nie swoich domach swoje tłuste brzuchy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Lucyferek #2286742 | 37.248.*.* 15 lip 2017 07:25

   Kara boska Kyrie elejson zaprawdę powiadam wam.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. tak #2286651 | 88.156.*.* 14 lip 2017 21:10

   piękne miejsce, a i wieś kiedyś również, widziałem opuszczone chałupy jak po wojnie, wyjątkowy kościół, warto odwiedzić, piękny cmentarz

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. gdzie jest bóg? #2286438 | 89.228.*.* 14 lip 2017 15:16

   i jak tu chodzić do koscioła i być wierzącym kiedy bóg nie dba o swoje koscioły choć niby wszęchmogący to nie zatrzymał wiatru i drzewa i pozwolił zniszczyć.....i człowiek nawet w kosciele nie może się czuć bezpiecznie i na dodatek w samej tylko Polsce umiera rocznie 4 tysiące dzieci w hospicjach dziecięcych i w CZD w Warszawie (bo tu trafiają najtrudniejsze przypadki) chociaż jeszcze nie zdążyły nagrzeszyć...ja już nie pójdę do koscioła bo nawet jeśli bóg stworzył świat to potem sobie poszedł gdzieś dalej czy odszedł i pozostawił wszystko samo sobie aby się pogarszało

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages