Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

OSP w Olsztynku ma 120 lat!

2017-05-08 17:12:45 (ost. akt: 2017-05-08 17:14:39)
OSP Olsztynek ma 120 lat

OSP Olsztynek ma 120 lat

Autor zdjęcia: arch. organizatora

To jednostka jakich mało — tak o ochotnikach z Olsztynka mówi dyrektor Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na Warmii i Mazurach. W sobotę mieliśmy okazję się o tym przekonać podczas obchodów 120-lecia olsztyneckiej jednostki.

Obchody zaczęły się pod siedzibą OSP w Olsztynku przy ul. Mazurskiej 1. O godz. 10.30 uroczysty przemarsz zaprowadził uczestników obchodów do kościoła pw. bł. Anieli Salawy. Po mszy, o godz. 11.30 rozpoczął się festyn, gdzie nie brakowało atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

— Przywitaliśmy gości, rozdaliśmy medale i stopnie strażackie, a w salonie wystawowym Muzeum w Olsztynku rozdaliśmy statuetki. Odbyła się też prezentacja książki o pożarnictwie autorstwa Władysława Marii Świeczkowskiego i Grzegorza Matczyńskiego — opowiada Mariusz Przybułowski, naczelnik OSP w Olsztynku.
A na rynku głównym wystąpiła Strażacka Orkiestra Dęta z Płośnicy, były też pokazy ratownictwa i sprzętu strażackiego oraz konkursy dla dzieci.

— OSP w Olsztynku, co warto podkreślić, to jednostka z wielką liczbą wyjazdów. W ciągu roku jest ich ponad 200 — mówi Grzegorz Matczyński, dyrektor Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na Warmii i Mazurach. — To wyjątkowa grupa ludzi warta pokazania. Np. Stanisław Pisarski, komendant jednostki z Olsztynka, którego cała rodzina to strażacy.

Ochotnicy z Olsztynka są też doceniani w szeregach OSP. — Wielu druhów z Olsztynka zostało uhonorowanych Złotym Znakiem Związku, czyli najwyższym odznaczeniem w naszych strukturach. Jednostka posiada też dwa sztandary. Pierwszy nadano w 1967 roku. Ostatni w roku 1997. To pokazuje, jak bogatą historią mogą się pochwalić — dodaje Matczyński.

O tym, jak ważne są OSP, przypominaliśmy w naszym plebiscycie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie zakończyliśmy 24 kwietnia. Poznaliśmy najpopularniejsze jednostki w powiatach, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP walczyły w dwóch kategoriach. W pierwszej znalazły się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, a w drugiej — te spoza systemu.

Paweł Jaszczanin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages