środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Ogólnopolski festiwal w cieniu gitary wielkiego barda

2016-03-05 08:10:02 (ost. akt: 2016-03-04 16:48:31)
Agnieszka Kowalewska, Monika Malinowska, Michał Szydłowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku.

Agnieszka Kowalewska, Monika Malinowska, Michał Szydłowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku.

Autor zdjęcia: Archiwum I LO w Olsztynku

I LO zaprasza uczniów do udziału w IX Festiwalu Piosenki im. Jacka Kaczmarskiego, który odbędzie się 18 marca w auli liceum przy ul. Klikowicza 4.

Pomysł na organizację festiwalu był mój — opowiada Dorota Linkiewicz, polonistka z LO w Olsztynku, kierownik organizacyjny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Jacka Kaczmarskiego.

— Wiązał się z nadaniem imienia Jacka Kaczmarskiego naszemu liceum i spotkał z akceptacją nauczycieli i młodzieży. I szybko okazało się, że jest potrzebny. Na początku obejmował powiat, potem województwo, a od ubiegłego roku, kiedy przez scenę przewinęło się 70 osób, ma zasięg ogólnopolski.
Przez te lata, jakie upłynęły od pierwszego festiwalu, szkoła m.in. nawiązała kontakt życiową z partnerką artysty Alicją Delgas. Wśród pamiątek znalazła się gitara Kaczmarskiego, podarowana przez Adama Kochanowskiego z Woryt.

— Miałem znajomych w Warszawie, wśród nich któregoś z przyjaciół Kaczmarskiego. I to on podarował mi jedną z gitar, których używał — wspomina Kochanowski. — Przekazałem ją szkole.

Wśród dotychczasowych uczestników festiwalu — uczniów gimnazjów i szkół średnich — byli nie tylko soliści, ale również chóry. Najczęściej wykonywanym utworem były „Mury”. Niektórzy nagrodzeni na festiwalu kontynuują swoją karierę, grając w zespołach, a jedna z osób uczy się w studium teatralnym.

O tym, jak popularny jest Jacek Kaczmarski wśród młodego pokolenia, świadczy to, że do obecnego konkursu zgłosił się 12-latek. Został przyjęty warunkowo. — Zachęcamy młode osoby, żeby przedstawiły własną wizję twórczości barda pierwszej Solidarności, tak jak chciał sam Jacek — mówi pani Dorota. — Żeby szukały też piosenek mniej znanych.

Festiwal został objęty m.in. patronatem ministra edukacji narodowej, starosty olsztyńskiego, kuratora oświaty, Fundacji Róbmy Swoje dla Kultury oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Władysław Katarzyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. samael #1947074 | 46.169.*.* 5 mar 2016 18:10

    piękna ta dziewczyna w czerwonej spódnicy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages