środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Młodzi Niezłomni

2016-02-29 22:04:08 (ost. akt: 2016-02-29 22:11:39)

Autor zdjęcia: Izabela Małgorzata Danilewicz

Czy w dzisiejszym świecie elektronicznych gadżetów, wszechogarniającej nowomowy i łatwego życia możemy jeszcze mówić o Niezłomnych? Czy historia walczących o wolność, poświęcających dla niej życie kogokolwiek zainteresuje? A pojęcia Honor, Ojczyzna czy jeszcze w ogóle wiemy, co oznaczają?

W dniu 01 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, albo jak o nich też mówimy Niezłomnych. Temat ten zaczyna coraz częściej gościć na antenach różnych stacji telewizyjnych, audycji radiowych czy na łamach prasy. Coraz więcej wiemy o tym, kim byli i czego dokonali. Potrafimy wymienić kilka nazwisk, chętnie bierzemy udział w biegach na ich cześć, wieczornicach gdzie wspominamy ich losy. Moim celem nie jest pisać kolejnej historycznej rozprawy o Żołnierzach, ale chcę napisać o tych, dla których stali się Oni wzorem do naśladowania w codziennym życiu.

Nie chodzi tu o dojrzałych, świadomych i ukształtowanych już ludzi, ale o całkiem małych, wchodzących dopiero w życie Polaków. Są uczniami klasy III a Szkoły Podstawowej w Olsztynku. Już w pierwszym roku nauki wykazywali dużą aktywność poznawczą, nie skupiali się tylko na poznawaniu liter i dodawaniu liczb. Ciekawił ich otaczający świat, zadawali pytania, które nie zawsze były łatwe, dociekali, dlaczego i skąd. W poszukiwaniu wyzwań dla tak chłonnych, młodych umysłów naturalnym wydawało się podsunięcie im tematyki historycznej. Początek był typowy – lekcja o Średniowieczu – zamki, rycerze, białogłowy. W trakcie rozmowy o tym temacie padło hasło bohater i to stało się początkiem patriotycznej drogi. Bo uczniowie tej szczególnej klasy nie zatrzymali się na bohaterach dawnych dziejów, ale postanowili poszukać go w bardziej współczesnej historii.

Tak trafili na ślad Witolda Pileckiego. Mówić tak małym dzieciom o losach tragicznych, krwawych, o pojęciach: komunizm okupacja wydawało się bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Wbrew obawom okazało się, że rozumieją, pytają chcą wiedzieć więcej. Konsekwencją spotkań z historią była decyzja uczniów, aby Witolda Pileckiego uczynić patronem klasy, a hasłem jej przewodnim stało się zdanie – w naszej klasie modnie jest być patriotą.

Nie poprzestając tylko na pięknych słowach swoje zamiłowanie do historii dzieci wcielają w czyn. Od pierwszej klasy przez kolejne lata organizowane jest przez nich w listopadzie Rodzinne Śpiewanie Piosenek Patriotycznych. Ta impreza staje się okazją do przypominania pięknych pieśni o tematyce patriotycznej, ale także przybliżania historii naszego kraju i jego bohaterów, zwłaszcza Rotmistrza.
Dużym przeżyciem była dla uczniów była wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie nie tylko oglądali wystawione eksponaty, ale uczestniczyli w przeprowadzonych warsztatach. Przed wyjazdem wzięli udział w lekcji o Powstaniu Warszawskim, podczas której okazało się, że 45 minut to za mało dla małych pasjonatów; stąd pomysł wycieczki.

Przez trzy lata odbyły się 2 konkursy klasowe: wiedzy o Polsce i Quiz Małego Patrioty. Nigdy nie udało się nagrodzić tylko 3 osób gdyż różnica w punktacji była minimalna, dlatego nagradzanych było wielu uczniów. Wiedza ich jest naprawdę imponująca, a ambicja, aby wiedzieć jeszcze więcej naprawdę ogromna.

Wzruszającym momentem w historii klasy było przedstawienie przygotowane, które uczniowie zaprezentowały swoim rówieśnikom i ich rodzinom scenki z życia rodziny Pileckich. Praca nad przedstawieniem była niezwykła – to nie tylko ćwiczenie ról, ale kolejna lekcja historii, z mnóstwem pytań o tamte czasy, tradycje i samego Rotmistrza. Dzieci nie tylko pięknie odtworzyły przygotowane role Zofii, Andrzeja i Witolda Pileckich w stylizowanych strojach, one po prostu były tymi postaciami.

III a ciągle nie ma dosyć, obecnie zaangażowała się w projekt IPN Kamienie Pamięci … za to, że byli Polakami… W ramach tego przedsięwzięcia powstała strona na portalu społecznościowym Młodzi Patrioci Olsztynek. Tam zamieszczane są ślady działalności niezwykłej klasy. Dzieciaki także w ramach projektu pobiegły w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wilczym Tropem. Bieg ten odbył się 28.02.2016r za Nidzicą w Zimnej Wodzie, na trasie 1963 metrów. I chociaż grypa zdziesiątkowała ich szeregi to nie poddali się i dzielnie przebiegli na cześć Niezłomnych.

W planach klasy III a jest przygotowanie filmu o Witoldzie Pileckim, spotkanie z przedszkolakami, którym chcą opowiedzieć o swoim idolu. A na rozpowszechnienie wśród mieszkańców Olsztynka czeka przygotowana już gazetka jednodniowa poświęcona Witoldowi Pileckiemu, trzecioklasiści wyruszą na ulice swojego miasteczka 1 marca, aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych.
Oczywistym jest fakt, ze, aby tacy byli uczniowie klasy III a zadziałać musieli dorośli – wspaniali i ufający doświadczonemu wychowawcy klasy rodzice, życzliwa i pomocna Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olsztynku i przede wszystkim mądra i niepoddająca się wychowawczyni klasy Katarzyna Hacia. To oni nie bali się, że temat wojny, obozu, śmierci jest za trudny dla dzieci, że może lepiej udawać, że tego w ogóle nie było, że ktoś im kiedyś inny o tym opowie.

Pisząc ten tekst zależy mi na tym, aby promować takie zjawiska, postawy, przecież ci młodzi ludzie są przyszłością naszego kraju. Warto, aby byli mądrzy, rozważni świadomi; chcieli kochać naszą Ojczyznę i dbali o nią, kiedy nas już zabraknie. Żaden naród nie przetrwa bez znajomości swojej historii i jej bohaterów. A przecież nie wszyscy ci bohaterowie znaleźli jeszcze spokój, wciąż szukamy ich szczątków. Kto zatem pozwoli im zaznać zasłużonego spokoju, jeżeli nasza młodzież będzie zainteresowana tylko czubkiem własnego nosa?

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Izabelka

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a uczyliście dzieci #1944248 | 193.46.*.* 2 mar 2016 08:59

    jak ludzie wspominają tych niezłomnych???

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages