środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W Olsztynku zmarło 55 tys. osób. Powstanie muzeum obozu

2014-10-04 09:00:00 (ost. akt: 2014-10-03 12:37:05)
Makieta obozu Stalag IB Hohestein w sali tradycji w gimnazjum

Makieta obozu Stalag IB Hohestein w sali tradycji w gimnazjum

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Komisja działająca przy Urzędzie Miasta w Olsztynku przyjęła koncepcję projektu Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz historii Olsztynka. Jej autorem jest warszawska firma, która współpracowała przy przygotowywaniu koncepcji Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Według tej koncepcji powstaną dwie sale. W pierwszej — "Olsztynek dawniej i dzisiaj" — zostaną umieszczone eksponaty poświęcone w całości historii miasta i gminy i podkreślające ich walory turystyczne. W drugiej zostaną urządzone stanowiska interaktywne (projekcja wideo) oraz miejsca do gier, zabaw i dyskusji.

Ta sala będzie podzielona na cztery sekcje, które opowiedzą historię obozu: lata 1914-1939 — pierwsza wojna światowa do powstania obozu; lata 1919-1945 — Stalag IB; martyrologia obozowa; Olsztynek po II wojnie światowej.

Ekspozycję uatrakcyjnią efekty akustyczne, m.in. dźwięki z frontu, okrzyki w wielu językach, odgłosy marszu armii, komunikaty do ludności cywilnej.

Stalag IB Hohenstein (Olsztynek) — przypomnijmy — został utworzony we wrześniu 1939 roku przez hitlerowców na terenie obecnego Królikowa. Na początku więziono tu ludność cywilną, później jeńców wojennych kilku narodowości, w tym Polaków, Rosjan, Włochów, Francuzów.

W obozie zmarło 55 tys. osób. Chowano ich na cmentarzu w Sudwie koło Olsztynka. Pamiątki po jeńcach znajdują się obecnie w sali tradycji w gimnazjum w Olsztynku. Część odkopano przy budowie obwodnicy Olsztynka. Wśród tych, które trafiły do ratusza, jest pamiętnik (ze zdjęciami z życia obozu) autorstwa francuskiego jeńca.

Budowa muzeum, które będzie się mieściło na poddaszu ratusza, została dofinansowana przez środku unijne. Otwarcie tej placówki odbędzie się w przyszłym roku.

wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sux #1500404 | 83.9.*.* 5 paź 2014 18:00

  Wystarczy, żeby w jakimś artykule pojawiło się "Niemcy", "Niemiec", albo "niemiecki" i już się burzycie. No chyba, że w dalszej części jest "podarował nam" lub "stracił". Ile pokoleń musi jeszcze minąć abyście zajęli się sobą a nie obwiniali cały świat za swoje frustracje??

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. niema dzemu #1500194 | 83.8.*.* 5 paź 2014 12:12

  A My z kumplami calymi Familjadami idziemy na nastepne wybory , juz wiemy jak sie wystroimy., zeby bylo COOL i SPOKO.Niema dzemu gada mlody kuzyniak, co udaje szejka, bo robi za clerk w takim benzynowym businessie. Ma good job, ale nima kasy za to. Mowi, ze robi za cienkiego bolka w tym interesie, bo obroty duze, ale prezesam wsio idzie czy co?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mr. Amigo #1500185 | 83.8.*.* 5 paź 2014 12:04

  ********************** ZAMIAST szkoly zawodowej, to wojenne gierki,, dla cwaniakow zawsze puree, a glupim obierki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Artykul jest obiektywny #1500141 | 84.62.*.* 5 paź 2014 11:03

  Oboz jeniecki dla szeregowych zolnierzy (Stalag - Soldaten Lager) to nie byl oboz zaglady gdzie mordowano na rozne sposoby. Jency wojenni umierali w nim z glodu, niedozywienia, zimna, chorob (brak lekarstw). Wiec okreslenie, ze umierali jest jak najbardziej poprawne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. KJ #1499721 | 83.9.*.* 4 paź 2014 16:46

  O będą etaty dla rodzin urzędników w tym niezwykle ważnym i potrzebnym przedsięwzięciu. Ktoś przecież musi zostać dyrektorem, zastępcą, sekretarką etc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages