środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Letnia ofensywa na powiatowych drogach

2014-07-25 15:51:03 (ost. akt: 2014-07-25 15:53:23)

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

Nowe drogi, nakładki asfaltowe, pobocza, chodniki i zatoki autobusowe za łączną kwotę ponad 9 mln zł powstaną jeszcze w tym roku w powiecie olsztyńskim. O letniej ofensywie na drogach powiatowych i o tym, czy będą pieniądze na kolejne inwestycje w infrastrukturę drogową, rozmawiamy ze starostą olsztyńskim Mirosławem Pampuchem.

— Samorządowcy narzekają na słabe finansowanie dróg lokalnych. Jak powiat olsztyński radzi sobie z jednym z najważniejszych zadań, a z pewnością jednym z najbardziej wyczekiwanym przez mieszkańców?
— Faktycznie, drogi samorządowe borykają się z problemami finansowymi od wielu lat. O ile na drogi krajowe przeznacza się sporo pieniędzy, to na przebudowy dróg lokalnych brakuje kompleksowego finansowania. W tej chwili cały ciężar finansowania spoczywa na samorządach. A przecież od tych dróg zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, którzy codziennie przemieszczają się nimi do domu, do pracy, do szkoły. Staramy się racjonalnie podchodzić do problemu w naszym powiecie. Konsekwentnie poprawiamy jakość dróg o tyle, o ile pozwala nam budżet. Tylko w najbliższych miesiącach przeznaczymy około 9 mln zł na inwestycje na drogach powiatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że poprawa infrastruktury drogowej jest możliwa dzięki współpracy z samorządami gminnymi, które dokładają pieniędzy do wkładu własnego.

— Jakie gminy, jakie miejscowości doczekają się w tym roku nowych, bezpieczniejszych dróg w powiecie olsztyńskim?
— W gminach Światki i Jonkowo zostanie odnowiona i poszerzona nawierzchnia na 10-kilometrowym odcinku. W gminie Biskupiec kończy się właśnie remont odcinka drogi Kobułty-Rudziska. Została tam odnowiona nawierzchnia i pobocza. Kolejna inwestycja, która doczeka się realizacji to przebudowa odcinków dróg w miejscowościach Podleśna i Jesionowo, gm. Dobre Miasto. Zakres prac obejmie remonty nawierzchni, chodników i budowę zatok autobusowych. W Olsztynku przebudowy doczeka się ulica Jemiołowska. Bezpieczeństwo pieszych i komfort życia poprawi się w Marcinkowie, gm. Purda, gdzie realizujemy projekt „Rewitalizacja miejscowości Marcinkowo”. Dodatkowo pomiędzy Marcinkowem, a drogą krajową nr 53 zostanie położona nowa nawierzchnia. Do końca sierpnia ma zostać wyremontowany odcinek drogi powiatowej w Bartągu do drogi krajowej nr 51 i zbudowany chodnik przy ulicy Bartąskiej. To wspólna inwestycja z Gminą Olsztyn. Do tego dochodzą bieżące remonty i naprawy, które realizujemy według potrzeb. A jest ich naprawdę dużo.

— Jaka przyszłość czeka drogi powiatowe, czy pojawią się nowe możliwości dofinansowania budowy dróg lokalnych?
— Dopóki rząd nie przyjmie spójnego systemu finansowania dróg lokalnych to ani powiaty, ani gminy nie poradzą sobie same z tym problemem. Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest dla nas owszem, dużym wsparciem, ale potrzebujemy większego. Bo i potrzeby naszych mieszkańców są dużo większe. Mimo niedostatków finansowych liczę, że dzięki nowym funduszom unijnym będziemy mogli znowu realizować inwestycje drogowe, tak jak w latach ubiegłych. W ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego miasta Olsztyna, Powiatu Olsztyńskiego oraz sześciu gmin skupionych wokół Olsztyna: Stawiguda, Gietrzwałd, Jonkowo, Dywity, Barczewo i Purda przygotowaliśmy wspólny wniosek na realizację inwestycji drogowych na terenie miasta, powiatu i gmin na łączna kwotę dofinansowania 40 mln euro. Realizacja tych projektów jest jednak uzależniona od decyzji marszałka województwa oraz radnych Sejmiku Województwa. Stąd też liczymy na pomoc i przychylność z ich strony.
JN
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WYbory #1450109 | 83.13.*.* 30 lip 2014 15:22

    Wybory co ? Swoją gębę trzeba przypomnieć, jaki to ja wspaniały z tą Klockową od dróg... Te wasze łatanie dziur na dziurach to żenada. Pozapadane pobocza , nierówne nawierzchnie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages