środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Nowe muzeum w Olsztynku nabiera kształtów

2014-04-21 17:20:00 (ost. akt: 2014-04-21 16:23:10)

Autor zdjęcia: wu-ka

Powstające Multimedialne Muzeum Stalagu IB i Historii Olsztynka ma coraz więcej eksponatów. Ostatnio trafiła tam historyczna kronika Szkoły Podstawowej nr 1.

Muzeum — przypomnijmy — powstaje na poddaszu remontowanego ratusza w Olsztynku. Zajmie ok. 400 mkw. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł, z czego część stanowi dotacja unijna.

Przedmioty, które należały do jeńców Stalagu IB Hohenstein (Królikowo), znajdują się w izbie tradycji gimnazjum, które w czasie wakacji jest nieczynne. Stąd m.in. uchwała Rady Miejskiej o utworzeniu muzeum, do którego trafią.

W salach muzealnych znajdą się ekspozycje z pamiątkami z obozu, wykopaliska, fotografie i inne dokumenty związane z historią miasta oraz Olsztynkiem współczesnym. — W ubiegłym roku, kiedy gmina zdobyła dotację na tę inwestycję, powołaliśmy społeczną radę muzeum — mówi Bogumił Kuźniewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka.

Rada zaapelowała do mieszkańców i instytucji o przekazywanie dokumentacji, które mają wartość historyczną. Jaki jest odzew? — Otrzymaliśmy np. kronikę Szkoły Podstawowej nr 1, mamy też dwa bagnety. Sporo osób zadeklarowało przekazanie fotografii miasta i rodzinnych — odpowiada Maciej Obrębski z biura informacji turystycznej.

Jednym z najciekawszych eksponatów, jakie tu trafią, jest pamiętnik jeńca francuskiego, który przeżył obóz jeniecki. Zawiera m.in. zdjęcia i zapiski sporządzane z dnia na dzień.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages