Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach

2014-02-13 22:10:54 (ost. akt: 2014-02-13 17:56:36)

W przyszłym tygodniu Muzeum w Olsztynku otwiera wystawę pt. Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach.

Na wystawie będzie można zobaczyć zbiór pamiątek osobistych, fotografii, dokumentów urzędowych, przedmiotów codziennego użytku, listów czy wspomnień, które pozwolą opowiedzieć historię naszych rodaków ze Wschodu, którzy obecnie zamieszkują tereny Warmii i Mazur, a także zaświadczą o pamięci przechowanej przez ich potomków, przyjaciół i sąsiadów.

Wystawa Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach stanowi zwieńczenie projektu, realizowanego pod tą sama nazwą od 2009 roku. Muzeum Warmii i Mazur postanowiło wówczas zintensyfikować gromadzenie świadectw i pamiątek związanych z ludnością polską, która po 1945 roku przesiedlona została na Warmię i Mazury z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. W ramach projektu powstała w Muzeum nowoczesna pracownia digitalizacyjna, dzięki której zarchiwizowano, w postaci cyfrowej, tysiące dokumentów, zdjęć i przeróżnych pamiątek. Utworzone zostało niewielkie studio, w którym dokonano nagrań rozmów z przedstawicielami środowisk kresowych. Wszystkie nagrania weszły do zasobu muzealnego Archiwum Historii Mówionej. Kresowianie przekazali do Muzeum także wiele oryginalnych dokumentów, zdjęć, a nawet przywiezionych ze sobą sprzętów i urządzeń.

Wystawę można było dotychczas odwiedzać w Muzeum Warmii i Mazur. Od przyszłego tygodnia będzie można zobaczyć ją w Olsztynku. Oficjalne otwarcie nastąpi 18 lutego br. o godz. 17:00 w Salonie Wystawowym w Olsztynku.
Wystawa jest realizowana z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Robert Waraksa
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages