środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Włoski inwestor zainteresowany lotniskiem pod Olsztynkiem

2014-02-02 16:25:00 (ost. akt: 2014-02-02 17:15:02)
Zdjęcie jest ilustacją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustacją do tekstu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

W Szymanach powstanie regionalny port lotniczy. Na wybudowanie lotniska w Wilkowie pod Olsztynkiem czekają władze gmin powiatu olsztyńskiego. Tą inwestycją jest teraz zainteresowany przedsiębiorca z Włoch.

— Rozmowa odbyła się przed świętami, na razie wstępna. Dlatego nie mogę podać szczegółów — mówi o włoskim biznesmenie starosta Mirosław Pampuch. — Dodam, że osoba, o której mówimy, nie jest jedyną zainteresowaną budową portu lotniczego.

Wilkowo to miejscowość położona u zbiegu dróg krajowych nr 7 i 51, oddalona kilka kilometrów od Olsztynka. Wcześniej był tam zakład rolny. Potem ziemię przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych. Obecnie jest wydzierżawiona. Sprzedać jej nie można, ponieważ ma tam powstać lotnisko.

W samym Wilkowie już mało kto wierzy w port lotniczy. — Tyle lat o tym słyszę... Nawet były plany wykwaterowania nas z gospodarstw do bloków w Olsztynku — mówi jeden z mieszkańców. — I cisza.

Ideę powstania lotniska w Wilkowie lansowały już władze Olsztynka poprzedniej kadencji. Inwestycją zainteresowała się niemiecka firma Dr. Nimmerrichter & Partner. — Byłoby to nie tylko lotnisko o charakterze pasażerskim, bo oznaczałoby to balansowanie na granicy opłacalności — mówił wówczas prezes firmy Roland Nimmerrichter. — Dlatego przewidujemy, że będzie pełniło też funkcję lotniska towarowego.

Przeciągały się jednak procedury formalne. W końcu niemiecki inwestor poddał się. Ale nie władze Olsztynka. We wrześniu 2012 roku samorząd gminy przyjął plan zagospodarowania miejscowego uwzględniającego budowę lotniska w Wilkowie. Łączna powierzchnia tej inwestycji to 700 ha. Port przyjmowałby samoloty linii krajowych i zagranicznych: pasażerskie, biznesowe, ratownicze i cargo. Na terenach obok przewidziano budowę parkingów, hotel i miejsce dla firm handlowo-usługowych.

Budowa lotniska ma być finansowana głównie ze środków prywatnych. — Orientacyjny koszt jest szacowany na 300 mln zł — mówi Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka.

Na razie wydano 150 tys. zł, bo tyle kosztowało sporządzenie planu.

wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (80) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elcia #1335877 | 78.131.*.* 26 lut 2014 19:29

  Olstynek, obskurne miejsce, same sklepy żadnych atrakcji. Po co komu lotnisko. Wstyd pokazywać tę miejscowość. A Burmistrz potrafi tylko ładnie mówić i obiecywać. Czyżby zbliżały się wybory?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bobek #1334876 | 151.248.*.* 25 lut 2014 19:41

   a mieszkancow intertnowac? a moze wsadzic do amerykanskiego pierdla pod szymanami?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Borygo Drunker #1316760 | 78.148.*.* 5 lut 2014 11:36

   Feliks Siemienas teraz jest włochem ?? :) ..Znów w Olsztynku zawisną zagraniczne flagi ,niegdyś hamehykańskie a teraz włoskie :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Wojciech #1315321 | 46.171.*.* 4 lut 2014 09:24

   Burmistrz chyba jasno powiedział, że inwestycja zostanie sfinansowana przez inwestora. Sam burmistrz zrobił co mógł, zatwierdzili plan zagospodarowania i teraz mogą szukać inwestorów.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. i jeszcze jedno... #1315269 | 195.136.*.* 4 lut 2014 08:34

   a z jeziorem jemiołowskim kiedy coś zrobicie panowie szlachta?? jest w takim tragicznym stanie że mieszkańcy muszą latem jechać albo do perkozu..a nie już i perkoz odpada bo nie wpuszczają...to waszete... kilkanaście kilometrów trasą którą wieśniaki z warszawy pędzą jak wariaci..lepiej wydać 150 tys na debilny plan który będzie odkładany z szuflady do szuflady i na konie nikt z tego nie zostanie rozliczony a lotniska i tak nie będzie bo nie będzie zgody mieszkańców a referendum i tak musi być

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (80)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages