Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Kochasz dzieci? Więc nie pal śmieci!

2014-01-31 09:16:46 (ost. akt: 2014-02-05 09:42:04)

Autor zdjęcia: archiwum MRM

Młodzieżowa Rada Miejska z Olsztynka znowu w akcji. Tym razem młodzież, organizując w piątek, 24 stycznia, miejski happening, włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”.

Kampanię pod tym hasłem organizuje Fundacja Ekologiczna Arka, która współpracuje z blisko setką gmin w Polsce. Akcję, która polega na rozdawaniu ulotek informujących mieszkańców o szkodliwości palenia śmieci w piecach domowych i na happeningu w miejscu zamieszkania, wspierają pieniądze unijne.

Nawet pięć tysięcy złotych


Rocznie każdy z nas produkuje ok. 350 kg śmieci, z czego jedna trzecia trafia na dzikie wysypiska lub do pieców. — O tym, że praktyka palenia śmieci w piecach to nie rzadkość, świadczy smolisty dym wydobywający się czasem z kominów i nieprzyjemny zapach! — opisuje Maciej Czepe, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Olsztynku. — Zaczęły się ferie, dzieci przebywają na zewnątrz i wdychają to, co unosi się w powietrzu.

Ulotki, jakie rozdawali młodzi radni, przekazała im Fundacja Ekologiczna Arka. Informowano w nich, jakie substancje trafiają do atmosfery z powodu spalania odpadów, np. opakowań plastikowych: dwutlenek siarki, tlenek węgla, tlenki azotu oraz metale ciężkie. Uszkadzają nerki, wątrobę, płuca, a dioksyny sprzyjają powstawaniu nowotworów.
Zdaniem Mirosława Szostka, komendanta straży miejskiej w Olsztynku, kampania podjęta przez młodzież jest potrzebna. — Otrzymujemy sygnały o spalaniu odpadów w gospodarstwach domowych — mówi. — Ci, którzy te odpady produkują, oszczędzają nie tylko na opłatach za ich wywożenie, ale również na spalaniu węgla. Kiedy otrzymamy taką informację, to po jej potwierdzeniu wypisujemy mandat. A ten może wynieść nawet do 5 tys. zł.

W roku ubiegłym straż miejska interweniowała np. w podolsztyneckiej Ameryce, w pobliżu której jest szpital, a w istniejącym we wsi zakładzie spalano odpady.

Pomaga mi w pracy radnego


To nie pierwsza akcja, w jakiej bierze udział Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie.
— Kiedy powstawała, nie spodziewaliśmy się, że możemy tak znacznie wpływać na życie miasta i gminy, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i młodzież — mówi Robert Waraksa, pierwszy przewodniczący młodzieżowej, a obecnie wiceprzewodniczący dorosłej Rady Miejskiej w Olsztynku. — Wiele się tam nauczyłem i ta wiedza pomaga mi obecnie w pracy radnego. Wśród moich obecnych kolegów radnych jest także Marcin Wierszewski z Platyn, który również zdobywał doświadczenie jako radny młodzieżowy.
Jednym z pierwszych pomysłów młodzieży była budowa w Olsztynku skateparku. Obecnie jest realizowane przez władze miasta w powstającym parku Sportu, Kultury i Rozrywki. Przy tworzeniu projektu młodzieżowi radni zostali zaproszeni na konsultację. W ubiegłym roku z kolei zorganizowali debatę w sprawie zagospodarowania plaży miejskiej. W ciągu minionych kadencji przeprowadzali imprezy charytatywne dla dzieci, rozdawali uczniom szkół podstawowych kamizelki odblaskowe, a teraz włączyli się w organizację ferii w wiejskich świetlicach.

Trzeba poprawić drogę


Młodzi radni nie zapominają także o sprawach istotnych dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dzieci i młodzieży. Ostatnio Piotr Szczepkowski zgłosił potrzebę poprawienia stanu drogi na trasie Olsztynek — Jedwabno do Lipowa Kurkowskiego. Jest to droga powiatowa. Podjęcie tej inwestycji leży w gestii starosty.
Przed rokiem Młodzieżowa Rada Miejska z Olsztynka podpisała umowę o współpracy z Młodzieżową Radą Miejską w Olsztynie. Wymieniają doświadczenia, organizują spotkania integracyjne.
— O tym, że praca naszych młodych radnych została doceniona, świadczy, że w roku ubiegłym zostaliśmy laureatami tytułu w konkursie SuperSamorząd oraz zaproszono nas na konsultację do Płońska, gdzie taka rada liczy niespełna rok — mówi Robert Waraksa, opiekun młodych radnych.

Piętnastu młodych radnych:

Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku liczy 15 osób. Są to uczniowie czterech szkół: Gimnazjum im. Noblistów Polskich i Gimnazjum Katolickiego, Liceum im. Jacka Kaczmarskiego, Zespołu Szkół im. Krzysztofa C. Mrongowiusza. Kadencja rady trwa 2 lata.


wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages