środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Muzeum w Olsztynku kończy rok jubileuszowy

2013-12-05 16:53:06 (ost. akt: 2013-12-05 16:58:36)

Bogaty kalendarz imprez, jubileuszowe konkursy, historyczna wystawa i wydanie monografii. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku w 2013 roku obchodziło jubileusz 100-lecia istnienia.

Rok jubileuszowy rozpoczął się w kwietniu od otwarcia wystawy „Historia Muzeum w różnych odsłonach” Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku 1913-2013. Inauguracyjna wystawa prezentuje historię, rozwój i działalność Muzeum na przestrzeni wieku. Nie jest to typowa wystawa historyczna, która w sposób chronologiczny i systematyczny przedstawiałaby historię placówki. Na wystawie zgromadzono ok. 450 eksponatów, które wydały się organizatorom ekspozycji ważne i ciekawe dla udokumentowania fascynującej historii olsztyneckiego skansenu.  Nacisk położony został na pokazanie dokumentów archiwalnych, ponieważ zachowało ich się niewiele i nieczęsto zdarza się okazja, aby je pokazać- podkreśla Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Z okazji zaszczytnego jubileuszu przystąpiono do podsumowania stu lat działalności placówki. - Powstała obszerna monografia, w której poruszyliśmy wszystkie zagadnienia związane z Muzeum. Przedstawiliśmy jego historię i rozwój, zaprezentowaliśmy zbiory oraz działalność prowadzoną na bazie tych zbiorów w dziedzinie pracy naukowo-badawczej oraz upowszechniająco-edukacyjnej na przestrzeni wieku. Treść wzbogacona została fotografiami. Najstarsze pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN oraz zbiorów prywatnych – informuje Ewa Wrochna.Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w czerwcu 2013 roku pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa. W ramach obchodów odbyły się uroczystości jubileuszowe w Salonie Wystawowym w Olsztynku, otwarto ekspozycję „Plebania ewangelicka” w chałupie z Bartężka. Odbyła się również międzynarodowa konferencja skansenowska „Popkultura i „chłopkultura”. Muzeum skansenowskie XXI wieku – miejsce ochrony kultury ludowej, a może park rozrywki…”, w której wzięli udział muzealnicy oraz osoby związane z działalnością kulturalno-muzealną z Polski, Czech, Estonii, Niemiec i Rosji.

W tak szczególnym roku nie zabrakło również imprez organizowanych przez Muzeum. Regionalne Święto Ziół, Targi Chłopskie czy Dożynki Wojewódzkie z każdym rokiem przyciągają coraz więcej turystów. Nowością była impreza współorganizowana z Muzeum II Wojny Światowej – „Pogranicze ’39”. Inscenizacja przedstawiała wydarzenia, jakie rozegrały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej. Skansen stał się tego dnia żywą makietą pola bitwy. Już w lutym 2014 roku olsztynecki skansen będzie współorganizował kolejną inscenizację wojenną - „Wileńszczyzna ‘44”.

Uroczyste zakończenie roku jubileuszowego odbędzie się 10 grudnia o godz. 17:00 w Salonie Wystawowym w Olsztynku. W programie m.in. wspomnienie roku jubileuszowego, rozstrzygnięcie jubileuszowego konkursu fotograficznego i plastycznego oraz występ Olsztyneckiego Chóru Kameralnego.

Robert Waraksa
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #1263419 | 83.25.*.* 6 gru 2013 14:25

    a kto tam dowodzi?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages