Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Dni Olsztynka: Strażak wziął ślub, parada ruszyła

2013-06-30 14:39:33 (ost. akt: 2013-06-30 14:40:54)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Fanfary ogłosiły w sobotę, 29 czerwca, początek tradycyjnej parady uświetniającej tegoroczne Dni Olsztynka. Była nieco spóźniona, a wszystko dlatego, że jeden ze strażaków, któremu towarzyszyli koledzy, brał ślub. A bez strażaków cóż to za parada!

Zanim doszło do uroczystego i zarazem hałaśliwego przemarszu przez miasto, przed ratuszem odbyła się uroczystość przekazania władzy mieszczanom przez burmistrza Artura Wrochnę.

Poprzedziło ją wystąpienie herolda, który opowiedział o wydarzeniach historycznych 17 lipca 1410 roku, kiedy to wracające spod Grunwaldu zwycięskie wojska Jagiełły zostały wpuszczone bez walki do miasta i na zamek krzyżacki.

Następnie ochmistrzyni Katarzyna Waluk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, w asyście lokalnego bractwa rycerskiego Konwentu Świętego Piotra, otrzymała od burmistrza klucze do bram grodu.

— Obiecujemy, że w tych dniach, kiedy Olsztynek się bawi, nie będziemy nadużywać napitków, gwarantujemy święty spokój! — powiedziała, po czym wsiadła z towarzystwem do bryczki. I wtedy huknęło! Wystrzał z działa spłoszył nieco konie, na szczęście udało się je poskromić i parada ruszyła! Na czele maszerowała orkiestra dęta OSP z Lidzbarka Welskiego z uroczymi dziewczętami.

Za nimi bryczka z ochmistrzynią, następnie kroczyły władze miasta, a potem skandujące pogodne hasła szkoły, kluby sportowe, Mali Bębniarze, a na końcu strażacy. Imponująco prezentowały się wozy bojowe, które zrosiły obserwujące widowisko tłumy deszczykiem z motopompy.

I tak parada przeszła do historii. Wczoraj imprezy przeniosły się do skansenu. Tegoroczne Dni Olsztynka, które uświetniły delegacje zaprzyjaźnionych miast, upłynęły pod znakiem wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, które odbywały się na zamku, na przedzamczu i na terenie muzeum.

wu-ka

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. beembrownick #1130719 | 88.220.*.* 1 lip 2013 17:58

  — Obiecujemy, że w tych dniach, kiedy Olsztynek się bawi, nie będziemy nadużywać napitków, gwarantujemy święty spokój--------------czytam,ale chyba nie dowidzę

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ha #1130483 | 79.189.*.* 1 lip 2013 13:15

  igrzyska dla ludu!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. krzychu.... #1129962 | 164.126.*.* 30 cze 2013 20:39

  Najlepsze Dni Olsztynka ze wszystkich jakie były do tej pory!!!!!!!Oby tak dalej!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages