środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Setne urodziny skansenu w Olsztynku

2013-06-04 20:02:58 (ost. akt: 2013-06-04 14:18:51)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, jedna z najbardziej atrakcyjnych instytucji kultury na Warmii i Mazurach, obchodzi jubileusz 100-lecia działalności. Z tej okazji w środę, 5 czerwca, odbędą się uroczystości, połączone z wystawą i konferencją naukową. Początek o godz. 13.

- To jubileusz godny upamiętnienia i uczczenia w regionie słynącym z wielokulturowości i bogatej przeszłości dziejowej – mówi marszałek Jacek Protas. – Pragnę przypomnieć, że od 1998 roku Muzeum Budownictwa Ludowego jest instytucją kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Wpis do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza wysoki poziom merytorycznej jego działalności.

Zgromadzone w Olsztynku pamiątki kultury ludowej stały się nośnikami wiedzy o codziennym życiu mieszkańców Warmii i Mazur, regionu zróżnicowanego pod względem narodowościowym i wyznaniowym. Dziedzictwo kulturowe jest z jednej strony przedmiotem ochrony, z drugiej zaś potencjałem niezbędnym do rozwoju regionu.

Samorząd województwa sprawuje opiekę nad tym dziedzictwem poprzez inicjowanie i koordynowanie działań na rzecz jego ochrony. W tym celu Sejmik Województwa Warmińsko- Mazurskiego uchwalił „Strategię rozwoju kultury województwa warmińsko-mazurskiego do 2015 roku”, wskazując właśnie kulturę jako ważny element kreujący nową przestrzeń regionalną i europejską.

Wystawa przygotowana na jubileusz nosi tytuł „Historia Muzeum w różnych odsłonach. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku 1913-2013”.

Na konferencji zaś będzie można wysłuchać między innymi takich wykładów: „Poszukiwacze wiedzy czy rozrywki? Jak sprostać oczekiwaniom turysty w XXI wieku”, „Do muzeum mi nie po drodze – czyli jak nakłonić Polaka, aby zechciał odwiedzić swą schedę”, „Muzeum na wolnym powietrzu w XXI wieku”.

źródło: informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages